CV wzór doc – czyli jak napisać CV w Wordzie

Jak napisać piekielnie dobre cv, (które wygrywa u rekruterów )

 

Dobry wzór CV powinien działać jak idealna oferta handlowa – przyciągnąć wyglądem, a zatrzymać zawartością.

Odpowiednio napisane CV ma za zadanie nie tylko skutecznie wyróżnić Cię z tłumu. Ma zbudować Ci silną pozycję wyjściową do wynegocjowania wysokiego wynagrodzenia na rozmowie kwalifikacyjnej.

Czy tego chcemy czy nie, żyjemy w świecie sprzedaży. Za “opakowanie” jesteśmy w stanie zapłacić więcej. Tym bardziej, jeśli oprócz ładnego opakowania dostajemy pełnowartościowy produkt, który spełnia nasze oczekiwania.

Jak więc napisać CV, które wygląda, jak milion dolarów i “kupuje” pracodawców zawartością?

Na początek wyjaśnię jedną rzecz. Nie jestem żadnym guru rekrutacji. Wszystko, o czym piszę w poniższym artykule wynika z moich własnych doświadczeń, a mam ich trochę.  Najpierw wybrałam nieodpowiednie studia. W konsekwencji męczyłam się w pracy, która nie dawała mi żadnej satysfkacji. Szukałam więc i tym samym przerobiłam sporo różnych stanowisk, firm i sporo rozmów kwalifikacyjnych. W końcu dopięłam swego i wykonuje pracę, która daje mi ogromną satysfakcję i wolność. Nie pracuje już na etacie. Tera sama zarządzam sobą i tym, co robię. Jednak nie byłoby to możliwe bez strategii i metod, które stosowałam. Właśnie tym chcę podzielić się z Tobą podzielić w tym artykule.

Opowiem Ci, jaką stretegię przyjęłam, że byłam w stanie dostać prawie każdą pracę, na którą aplikowałam. Zdradzę Ci, co robiłam, żeby każda zmiana pracy wiązała się ze wzrostem wynagrodzenia. Dzięki tym strategiom

 

OK, zacznijmy od wyjaśnienia pewnego mechanizmu.

1. JAK ODPOWIEDNI WZÓR CV MOŻE ZBUDOWAĆ SILNY WIZERUNEK 

Curriculum Vitae to pierwszy kontakt pracodawcy z Twoją aplikacją. Może wryć mu się w pamięć lub być tym jednym z wielu.

Wyobraź sobie, ze jesteś pracodawcą. Wystawiłeś ofertę pracy. Na Twoją skrzynkę spłynęło ok. 80 egzemplarzy CV.

Która kandydatka wyda Ci się bardziej odpowiednia? Która wzbudza Twoją ciekawość? Jeśli miałbyś zatrudnić, którąś z nich bez rozmowy o pracę, to którą być wybrał?

 

jak napisac cv, ktorym wygrasz rekrutacje

Rekruterzy na daną ofertę pracy otrzymują od kilkudziesięciu do nawet kilkuset aplikacji. Ponieważ jakoś muszą odnaleźć się w tym gąszczu, poświęcają na każde CV od kilku do kilkunastu sekund.

Jaki z tego wniosek?

Rekruter w przeważającej liczbie przypadków nie czyta CV, tylko skanuje je wzrokiem.

Na tym etapie dokonuje pierwszej selekcji.  Dla Ciebie to to jeden z najważniejszych momentów podczas etapu rekrutacji. To wtedy Twoje CV powinno zrobić wszystko, żeby  “SPRZEDAĆ” Twoją kandydaturę pracodawcy.

A jak jest z Twoim CV? Robi wszystko? Jest Twoją najlepszą ofertą?

Jeśli nie jesteś pewien, to być może tak, jak ja potrzebujesz przeprowadzić tunning swojego cv?

ZASTOSUJ ELEMENTY SKUTECZNEJ SPRZEDAŻY W SWOIM CV

W pewnym momencie zrozumiałam, że rekrutacja, tak, jak i samo życie, ma w sobie dużo ze sprzedaży. Jest Oferta (Twoje CV), jest Klient (rekruter / pracodawca) oraz jest Sprzedawca – jesteś nim Ty sam.

Stało się dla mnie jasne,że jeśli chce zwiększyć swoje szanse, muszę wzbogacić moje CV o techniki skuteczniej sprzedaży. Chciałam, żeby mój życiorys był moją ofertą, a nie zwykłym zestawieniem informacji na mój temat.

Zanim opowiem, co dokładniej zrobiłam i jaki efekt osiągnęłam, najpierw przybliżę Ci model sprzedaży, na którym się opierałam.

Na temat metod sprzedaży powstało wiele przeróżnych teorii. Jest jednak pewne uniwersalne i niezwykle skuteczne podejście, tzw. model AIDA

Mówi o tym, jakie 4 etapy powinien przejść klient, aby doszło do zakupu produktu. Są to:

 1. A (attention = uwaga)
 2. I (interest = zainteresowanie)
 3. D (desire)
 4. A (action = działanie)

Zgodnie z tym modelem, jeśli chcesz z powodzeniem coś sprzedać, powinieneś przejść przez 4 etapy. Najpierw powinieneś przyciągnąć uwagę odbiorcy (różne chwyty dozwolone). Następnie wzbudzić jego zainteresowanie, tak aby był zaciekawiony i chciał dalej zapoznawać się z ofertą. Teraz pora na to, abyś obudził w kliencie pożądanie, czyli potrzebę posiadania produktu, który mu oferujesz. Najlepiej zrobisz to przez umiejętne zaprezentowanie korzyści związanych z zakupem.

Już prawie sprzedałeś produkt, ale jeszcze jedno. Teraz powinieneś zasygnalizować wyraźnie klientowi, jakie działanie ma teraz podjąć. Bez tego możesz po prostu  “nie domknąć sprzedaży”. Niedomknięcie sprzedaży to sytuacja, kiedy klient wydaje się być zainteresowany, ale z jakiejś przyczyny nie kupuje, czyli dobrze żarło, ale zdechło…

Oczywiście o modelu AIDA łatwo jest powiedzieć czy napisać, trudniej wdrożyć go w życie. Sprzedaż odbywa się na żywo. Nie jesteś w stanie przewidzieć rozwoju sytuacji, zwłaszcza jeśli brak Ci doświadczenia.

Jednak w przypadku pisania CV, masz ten komfort, że robisz to na spokojnie w domu. Masz więc dogodne warunki, aby zaplanować skuteczną strategię i wdrożyć ją w życie.

Poniższa infografika dokładnie  ilustruje zastosowanie wspomnianego modelu AIDA w rekrutacji. Wskazuje na najważniejsze elementy, które powinno spełniać skuteczne CV, aby “sprzedawało”.

Spójrz:

jak napisac dobry cv wzor

Przełóżmy więc założenia modelu AIDA na rekrutację. Jak przy jego pomocy napisać dobre cv, którym kupisz pracodawców?

 1. Celem pierwszorzędnym jest przyciągnięcie uwagi (A = ATTENTION – uwaga). Do tego potrzebujesz dobrego, wyróżniającego się Wzoru CV, który po prostu wpada w oko. Nie masz czasu, umiejętności lub ochoty? Wykorzystaj pracę innych. Pobierz gotowy szablon cv. Kilka złotych i pierwszy etap masz załatwiony.
 2. Po tym, jak pracodawca wyłowi już Cię z tłumu, potrzebujesz go zaciekawić swoją osobą. HR-owiec powinien mieć wrażenie, że trafił na mocnego, wartościowego kandydata (I – INTEREST – zainteresowanie). Na tym etapie nadal ogromną rolę odgrywa wygląd CV. Do tego umiejętne zaprezentowanie kluczowych informacji i podkreślenie mocnych stron i etap 2 zakończony. Jednym słowem Twoje CV powinno zbudować Ci silny wizerunek. Więcej o tym, jaki umieszczać informacje w cv, w dalszej części tego artykułu.Jest spora szansa, że już zostałbyś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Pytanie jednak czy to Cię zadowala? Ja chciałam mieć pewność. Ok…nie da się mieć pewności. Nawet lepiej jej w sobie nie budować, żeby się niepotrzebnie nie rozczarować. Chodzi o to, żeby maksymalnie zwiększyć swoje szanse. Idźmy więc dalej..
 3. DESIRE = pożądanie. Spowodowałeś, pracodawca jest już dość mocno zainteresowany Twoją osobą. Teraz nie pozostaje nic innego, jak wzbudzić w nim pożądanie posiadania Cię w zespole.

Czym to osiągniesz? Umiejętnym zastosowaniem języka korzyści w swoim życiorysie zawodowym. Więcej o tym, za chwilę.

4. Ostatni etap to działanie, na rysunku A – ACTION. Mogłoby się wydawać, że nie wiele możesz w tym aspekcie zrobić. W końcu to pracodawca poszukuje pracownika i jeśli wydasz mu się odpowiedni – najzwyczajniej się z Tobą skontaktuje.

Jednak jest coś, czym możesz sobie pomóc. Tym czymś jest odpowiednio napisana wiadomość mailowa, w której załączasz swoje CV. O tym, jak poprawnie napisać maila z cv, również przeczytasz w dalszej części tego poradnika.

CO OSIĄGNIESZ TWORZĄC CV W TEN SPOSÓB?

Ok, mamy rozpracowany model AIDA. Wiemy co dzieje się w poszczególnych etapach, jak powinien reagować rekruter. Jednak, żeby się za coś zabrać, musimy widzieć cel, naszą możliwą korzyść. Pytanie więc po co to wszystko? Co Ci to da? Co możesz tym osiągnąć?

Wiadomo, fajna, dobrze płatną pracę, ale zanim do tego dojdzie?

Powiem może co osiągnęłam ja, tworząc cv w ten sposób.

Przede wszystkim widocznie zwiększyła się liczba rozmów o pracę, na które byłam zapraszana. Jak już nacelowałam jakąś ofertę i na nią aplikowałam, to w prawie 100% przypadków odbierałam telefon z zaproszeniem na rozmowę. Oczywiście nie aplikowałam taśmowo. Wybierałam to, na czym naprawdę mi zależało i to, do czego uważałam, że się nadaje.

Pamiętaj, że celem skutecznego CV jest właśnie rozmowa o pracę, a nie praca. Praca jest celem rozmowy i o tym w kolejnym artykule.

Ok do sedna…Co zaobserwowałam po przyjściu na rozmowę?

Kilka razy usłyszałam, np.

 • „Dobrze, że Pani jest, bo zapowiada się ciekawa rozmowa” albo
 • „Witam Czekaliśmy na Panią” – Wcześniej raczej słyszałam – jak się Pani nazywa…? albo
 • „Niech się Pani nie przerazi, że nas jest tu 5, ale uznaliśmy, że chcemy z Panią porozmawiać całym składem”

Zaczęłam zauważać sporo takich mikrozachowań. Wiem, że wynikały z silnego CV, które było nie tylko dopalone graficznie, ale też szyte na miarę pod daną firmę i dane stanowisko. 

Zbudowało mi mocny wizerunek na samym starcie i coś jeszcze… podbiło moją pozycję negocjacyjną w kwestii wynagrodzenia.

Tutaj znów zachodzi podobny mechanizm działania, jak w sprzedaży. Dobre opakowanie + odpowiednie cechy windują cenę. Tak to działa.

Każda zmiana pracy wiązała się u mnie z wynegocjowaniem wyższego wynagrodzenia. Mimo, że pieniądze nigdy nie były moją główną przyczyną decyzji zmianie, to jednak gorsze wynagrodzenie nie wchodziło w grę.

Oczywiście samo cv nie odwali całej roboty. Potrzebne jest też odpowiednie przygotowanie do samej rozmowy kwalifikacyjnej, ale o tym w innym artykule.

Do sedna więc, …

JAK NAPISAĆ CV, KTÓRE WYGRYWA Z U REKRUTERÓW?

Profesjonalny Wzór

Nie będę się tu skupiać na aspekcie wizualnym. Mam jednak nadzieję, że rozumiesz jego rolę i zadbasz o to, żeby Twoje CV wyróżniało się na tle innych.

Osobiście, gdybym teraz miała tworzyć swoje cv, raczej nie traciłbym czasu na bawienie się w grafika. Skoro profesjonalny wzór możesz mieć za parę złotych. Zaoszczędzi Ci to czas, który możesz wykorzystać na dopracowanie treści.

Nieważne jak zdobędziesz szablon cv. Pamiętaj tylko, że zawsze bezpieczniejsze jest pobranie gotowego wzoru CV do wypełnienia na komputerze, niż korzystanie z generatorów i kreatorów cv online. Tam wpisujesz swoje prywatne dane, które poniekąd udostępniasz osobom trzecim i nigdy nie masz 100% pewności co się dalej z nimi dzieje.

Oczywiście wygląd CV i jego oprawę graficzną trzeba dopasować do rodzaju stanowiska, na które aplikujesz.

Jeśli starasz się o pracę w Urzędzie Miasta na stanowisko Młodszego Inspektora ds. Obsługi Kasowej, to rozważ czy najlepszym cv nie będzie w tym przypadku klasyczny wzór cv.

Na niektórych stanowiskach nadmiernie kreatywny życiorys może nie być najlepszym pomysłem. Na szczęście, nikt nie powiedział, że CV musi być koniecznie kreatywne, żeby potrafiło przykuć uwagę.

Zapomnij o jednym, uniwersalnym CV. Coś jest dobre do wszystkiego, to jest do niczego

1. WEJDŹ W BUTY REKRUTERA

Zostawmy na chwilę różne stanowiska i załóżmy, że aplikujesz w określonej branży. W tym wypadku również nie ma czegoś takiego jak uniwersalność. Dlaczego?
Bo każda oferta jest inna, każda mówi innym językiem i ma inne wymagania mimo, że dotyczy tego samego typu stanowiska.

Przykładowo firma A  szuka sprzedawcy biegłego w obsłudze komputerów i Internetu, ponieważ jej celem jest zwiększenie liczby zamówień online.

Firma B działa dokładnie w tej samej branży, co A. Szuka jednak osoby o dobrych umiejętnościach komunikacyjnych i negocjacyjnych, bo chce pozyskać więcej kluczowych klientów stacjonarnych.

Załóżmy, że czujesz się odpowiednią osobą na oba stanowiska. Do obu firm prześlesz to samo CV?

To tak, jakby na pytanie czy lubisz gruszki, odpowiedzieć: tak, lubię warzywa, zwłaszcza zielone.

Każda aplikacja – jeśli ma być skuteczna powinna być szyta na miarę. Właśnie tak robią firmy, które z powodzeniem sprzedają swoje usługi – przygotowują ofertę pod klienta.

Jak to zrobić?

Dobry Sprzedawca zawsze stara się wczuć w swojego klienta, aby lepiej zrozumieć jego perspektywę i potrzeby.

W rekrutacji dobrze jest zrobić to samo. Lekki research będzie przydatny zwłaszcza przed rozmową kwalifikacyjną, aby móc przewidzieć niektóre niewygodne pytania.

Jednak pewne kluczowe informacje przydadzą się już na etapie wysyłki aplikacji.

Kim jest Rekruter? Czy jest to sam pracodawca czy osoba z działu HR?

Często da się to wywnioskować po stylu, w jakim oferta jest napisana czy po wielkości firmy.

W przypadku małej firmy będzie to prawdopodobnie sam pracodawca. W przypadku korporacji,  Twoje CV przejdzie najpierw przez filtr w postaci rekruterów.

Dlaczego istotne jest to, kto będzie weryfikował Twój arkusz CV? Ponieważ każda z tych osób zwróci uwagę na co innego.

Dla pracodawcy będzie liczyć się bardziej  konkret, fachowość, Twoje wcześniejsze projekty i przede wszystkim Twój potencjał, który może wykorzystać. Tu sprawdzi się przede wszystkim język korzyści. Dla pracodawcy mogą mieć też znaczenie Twoje zainteresowania i pasje. Zwłaszcza, jeśli zależy mu na budowaniu zgranych zespołów w firmie.

HR-owiec natomiast ma zlecone zadanie – znaleźć pracownika odpowiadającego wymaganiom. Posługuje się więc kluczem. Porównuje Twoje CV z wymaganiami oferty. Wyłapuje słowa kluczowe, gotowe zwroty. W tej sytuacji nie ma co liczyć, że rekruter zobaczy Twój potencjał. Albo przemówisz do niego językiem z oferty, albo mocno ryzykujesz przejście do kolejnego etapu rekrutacji. Poza tym, zespół HR obsługuje całą firmę, nie tylko dział, do którego aplikujesz. Oni nie muszą się znać na tym co robisz. Od tego właśnie mają klucz i na tym pracują.

Dla rekrutera będzie też liczył się wygląd Twojego CV. W sytuacji, kiedy nie będzie pewny czy się nadajesz, ale zaintrygujesz go profesjonalną aplikacją, raczej popchnie Twoją kandydaturę dalej (tak, na wszelki wypadek).

MÓW JĘZYKIEM OFERTY

Jak zatem trafić w klucz rekrutera? Jak sprawić, żeby Twoje CV mówiło jego językiem?

Najpierw przeskanuj ofertę pracy, na którą chcesz odpowiedzieć. Później porównaj wymagania z oferty z informacjami zawartymi w Twoim CV. Samodzielnie oceń jak  Twoje CV wypada tle wymagań. Korzystnie, przekonująco? Zatrudniłbyś siebie na miejscu rekrutera?

Dobrą metodą wyposażenia swojej aplikacji w branżowe słownictwo jest zastosowanie słownictwa z oferty. Oczywiście nie w 100% i nie 1 do 1.

Zrób to mądrze i nie kieruj się zasadą KOPIUJ – WKLEJ.

Może się to wydać podejrzane i sugerować rekruterowi, że napisałeś swoje CV”pod ofertę”, a przede wszystkim ma mu się wydawać naturalne i realne.

Żeby tak było, dołącz do słownictwa z oferty swoje rozwinięcia i przede wszystkim…liczby. Nic lepiej nie ożywi i nie urealni Twojego CV.

Przykład:

zamiast „opracowanie strategii marketingowej”

– „opracowanie i wdrożenie innowatorskiej strategii marketingowej dla usług szkoleniowych, która zaowocowała wzrostem sprzedaży o 30% na kwartał.”

Efekt? Użyte słowa z oferty, ale dostosowane do doświadczenia kandydata. Wygląda realnie i przede wszystkim wnosi sporą wartość.

Nie idź jednak także w ekstremum i nie używaj zbyt skomplikowanego i specjalistycznego języka.

Wszystko z umiarem i najważniejsza zasada – niech Twoje CV się łatwo czyta i niech też nie będzie “przerysowaniem” oferty.

Ok, ale czy to oznacza, że za każdym razem musisz tworzyć nowe CV, dopasowane pod ofertę?

Nic z tych rzeczy. W końcu chodzi o to, aby automatyzować pracę, a nie sobie jej dokładać.

Po prostu chodzi o to, że jeśli zrozumiesz  jak działa mechanizm oceny, wiesz, na co zwracać uwagę.

Zazwyczaj wystarczy przygotować jedną wersje cv, które wpasowuje się zarówno w klucz rekrutera, jak i przemawia językiem korzyści do pracodawcy.

Jeśli odpowiadasz na nowe ogłoszenie, po prostu wczytaj się dobrze w ofertę. Sprawdź czy nie należałoby zastąpić niektórych słów czy zwrotów słowami z ogłoszenia. Ewentualnie dopracuj kilka drobnych elementów pod daną ofertę i już. U mnie takie podejście sprawdziło się doskonale i nie wymagało dużego nakładu pracy.

JĘZYK KORZYŚCI

CV i rozmowa kwalifikacyjna to nie miejsce na bycie skromnym i nieśmiałym – na to przyjdzie pora później.

To są momenty, w których naprawdę trzeba się wyróżnić. To właściwe miejsce, abyś używał silnych, perswazyjnych słów, a unikał tych neutralnych, nic nie wnoszących, słabych.

Na czym w ogóle polega język korzyści w sprzedaży?

Żeby zrozumieć, jak wykorzystać język korzyści w CV, najpierw musisz zrozumieć czym on w ogóle jest.

Chodzi o to, że nie sprzedajesz klientowi produktu. Sprzedajesz mu korzyść, jaką będzie miał po zakupie. To jest jedna z najważniejszych zasad skutecznej sprzedaży.

Załóżmy, że chcesz kupić krzesło do wielogodzinnej pracy przed komputerem. Co będzie dla Ciebie ważniejsze?

To, że jest nowoczesne, wykonane z dobrych materiałów, wygodne? Czy może to, że zapewni Ci optymalne ułożenie kręgosłupa podczas pracy, dzięki czemu będziesz pracować wydajniej i mieć lepsze efekty?

Korzyść, korzyść i jeszcze raz korzyść. Korzyść i użyteczność zawsze wygrywa.

To samo jest w rekrutacji. Możesz być świetnym kandydatem, ale pracodawca “kupi Cię”  dopiero wtedy, kiedy zauważy w Tobie korzyści dla swojej firmy.

Skoro tak, pokaż to w swoim cv.

Mów językiem korzyści – przykłady 

Jeśli przykładowo odgrywałeś pomocniczą rolę w danym projekcie, zamiast pisać

– „pomogłem wdrożyć” możesz napisać :

“wraz z zespołem wdrożyłem…” Silniej brzmi? No pewnie.

Jeśli chcesz w którymś miejscu zaznaczyć, że jesteś w czymś dobry, nie pisz, że jesteś w tym dobry, udowodnij to!

Przykład: który zapis w CV wydaje Ci się bardziej przekonywujący?

 1. “umiejętności prowadzenia analityki internetowej”, czy
 2. “prowadzenie analityki internetowej, która spowodowała wzrost wskaźnika konwersji sprzedaży o 20% w skali miesiąca”

Kilka dobrych praktyk:

 • Używaj słów, które wywołują dobre skojarzenia: ulepszyć, poprawić, wzrost, osiągnąć, zaangażowany,
 • Unikaj słów, które umniejszają Twoją rolę: pomagałem, brałem udział, usiłować, starać się,
 • Zamiast: pracowity – lepiej produktywny (pracodawca nie szuka figurantów, którzy będą dużo przesiadywać w pracy, ale z marnymi efektami. Szuka ludzi produktywnych)
 • Daruj sobie cechę: umiejętność pracy w grupie. Gorsza od niej jest tylko: “umiejętność pracy w grupie, jak i indywidualnie” – czyli jak 100% społeczeństwa.Jeśli chcesz wyrazić to lepiej, przemyśl taki zabieg:wraz z grupą 5 osób zaplanowałem i wdrożyłem skuteczną kampanię reklamową produktu w social media
 • Unikaj też mało profesjonalnych słów i zwrotów, jak: zrobiłem (lepiej: stworzyłem, wykonałem), byłem (lepiej pełniłem funkcję).
 • Nie idź też nadmiernie w schematy: jak, np zorientowany na cel – co to w ogóle wnosi?

Właściwy dobór słów może okazać się tu kluczowy. Wiesz, że na stronach www firmy stosują testy AB – czyli zmieniają pojedyncze słowa i analizują jak to wpłynie na przykład na sprzedaż. Okazuje się, że zmiana jednego słowa jest w stanie wygenerować o 60% więcej sprzedaży danego produktu. Dlatego tak – to jest ważne jakich słów używasz

Pamiętaj wyszczególnienie samych cech wcale nie wyróżnia Cię z tłumu – podawaj przykłady – tym się wyróżnisz.

Jeśli Twoje cv napisane jest językiem korzyści, to znaczy, że umiesz się nim posługiwać i pewnie będziesz w stanie wykorzystać tą umiejętność w pracy. IN PLUS!

Używając języka korzyści pamiętaj tylko o jednym – wszystko co napiszesz będzie podlegać weryfikacji na rozmowie.

NIE STRZELAJ Z KARABINU MASZYNOWEGO

Dużo ludzi mówi: chcesz znaleźć pracę? Wysyłaj CV, gdzie się da…

A nie lepiej wybierać oferty, które Ci pasują, dostosować pod nie swoje CV i iść na jakość zamiast ilość?

Czy w ten sposób masz mniejsze szanse na znalezienie pracy? Wg mnie wręcz przeciwnie.

Nie wspominam już o tym, że wysyłając masowo swoje CV, narażasz się na lokalną rozpoznawalność na rynku pracy. Pytanie czy o to Ci chodzi i czy to w konsekwencji zadziała na Twoją korzyść na lokalnym rynku pracy…?

DOBRE CV = SKANOWALNE CV

Badania wykazują, że rekruter średnio poświęca na CV ok. 6 sekund. Wiadomo, że to tylko statystyka. Jednak wniosek jest taki, że rekruter nie czyta go wnikliwie, a tylko skanuje je wzrokiem.

Skoro tak, ułatw rekruterowi proces czytania i weryfikowania Twojej aplikacji.

Napisz CV tak, aby miało przejrzystą strukturę i dobrą czytelność dokumentu. Minimalizm to dobry kierunek.

Pamiętaj, że im więcej informacji, tym większe ryzyko, że w gąszczu tekstu trudniej będzie odnaleźć kluczowe informacje.

Wyrzuć wszystko to, co zbędne. Zajmuje cenne miejsce i odwraca uwagę od ważnych informacji.

Niekoniecznie potrzebne są: adres, wiek, status małżeński, narodowość, data urodzenia.

PRZYKŁADY

Jeśli załóżmy aplikujesz na stanowisko sprzedawcy, spójrz na wszystkie wymienione przez Ciebie stanowiska i doświadczenia. Nawet jeśli niektóre z nich nie są powiązane branżowo ze stanowiskiem z oferty, to i tak możesz wybrać z nich te elementy, które mają kluczowe znaczenie dla stanowiska handlowca. Możesz natomiast pominąć te, które kompletnie nie dają żadnej wartości pod tą ofertę.

Wcześniej miałeś pracę w finansach, a aplikujesz na stanowisko marketingowe?

Nie ma sensu wypisywać czynności księgowych, którymi się zajmowałeś. Wzmiankę o takiej pracy można w tym wypadku nawet całkowicie pominąć.

Jeśli jednak w tym czasie nie robiłeś nic innego i miałaby powstać luka w Twoim cv, w takim przypadku lepiej zachować ciągłość i wspomnieć o tej pracy. Wystarczy jednak, jak ograniczysz się do widełek czasowych, nazwy firmy i stanowiska.

Lepszym rozwiązaniem jest opisanie kilku kluczowych projektów i doświadczeń zawodowych, niż wypunktować absolutnie wszystko.

Przy każdym wpisie w CV staraj się zadawać sobie następujące pytanie

Czy ta informacja pomaga mi „sprzedać” się jako na kandydata na to stanowisko.

Jeśli nie – eliminuj – tylko znów – żeby nie powstała niewyjaśniona luka.

DOŚWIADCZENIE W CV – WYDOBĄDŹ SWÓJ POTENCJAŁ

Pisząc w CV o swoim doświadczeniu trzeba rozumieć jedną, podstawową rzecz – tu nie chodzi o staranne wypunktowanie wszystkich Twoich doświadczeń zawodowych.

Musisz pokazać, że masz doświadczenie, którego wymaga pracodawca, trafić w punkt.

Kierując się tą zasadą zaprezentuj informacje w taki sposób, aby przemawiały na Twoją korzyść.

Kilka dobrych praktyk

 1. Jeśli piszesz chronologicznie – zacznij od ostatniego stanowiska
 2. Nie idź zbyt głęboko. Jeśli Twoje pierwsze prace nie są związane z Twoją dalszą ścieżką kariery lub stanowiskiem – pomiń je
 3. Selekcjonuj informacje.CV to nie zeznanie policyjne. Ty decydujesz które informacje powinny być uwidocznione, bo mają znaczenie dla Twojej dalszej kariery, a które warto pominąć. Niektóre były np. pomyłką zawodową, nie wiele wnoszą i nie chcesz niepotrzebnie rozmawiać o nich na rozmowie. Oczywiście znów nie popadamy w skrajności.Jeśli gdzieś pracowałeś kilka lat, to ciężko to pominąć.Jest różnica między umiejętnym prezentowaniem informacji, a totalnym zamazywaniem rzeczywistości  – myśl od razu o możliwych lukach, które są widoczne w cv.
 4. Jeśli chronologiczne zaprezentowanie doświadczenia ewidentnie nie wpływa korzystnie na odbiór Twojego cv, przemyśl inne podejście.Możesz na przykład przedstawić przebieg Twojej ścieżki kariery.Przykład: jeśli oferta pracy wymaga doświadczenia w obszarach: negocjacji i skutecznej sprzedaży, możesz wydzielić takie obszary i napisać:”Doświadczenie w obszarze negocjacji:stanowisko ABC w fimie XYZ ” i wypunktować kluczowe obowiązki.Pamiętaj o urozmaiceniu podawanych informacji liczbami i konkretnymi osiągnięciami.Co zyskujesz?Rekruter pogubi się trochę w chronologii Twojego zatrudnienia, ale załóżmy, że to własnie było Twoim celem.Spowodujesz tym samym, że skupi się na zaprezentowanym przez Ciebie doświadczeniu, a o chronologię pewnie dopyta na rozmowie.Takie nieschematyczne podejście może też zaintrygować pracodawcę i tym bardziej chętnie zaprosi Ci na rozmowę.Ja zastosowałam taką formę CV raz i skończyło się szybkim odzewem ze strony pracodawcy i zaproszeniem na rozmowę.Nie twierdzę jednak, że w w 100% przypadków taka forma CV będzie strzałem w 10.
 5. Co jeśli podobnie jak ja, często zmieniałeś prace i niekoniecznie chcesz się tym afiszować w CV?Możliwości jest kilka.Przede wszystkim nikt nie powiedział, że musisz wymieniać absolutnie wszystkie stanowiska.Ja w swojej historii zawodowej miałam kilka krótkich epizodów zawodowych. W jednej firmie pracowałam 28 dni, w innej 2 tygodnie, a w jeszcze innej 3 miesiące. O żadnej z nich nie wspomniałam w CV, bo uznałam, że nie dość, że nic to nic nie wnosi, to jeszcze działa na moją niekorzyść.Pracodawca mógłby pomyśleć, że skoro zdarzyło mi się pracować gdzieś tak krótko, to jego pewnie potraktuje analogicznie. Ja natomiast miałam długoterminowe plany związane z ofertą, na którą aplikowałam.Tym sposobem uniknęłam zupełnie niepotrzebnych pytań o powody tak krótkich stażów pracy.

Jak napisać CV bez doświadczenia? Wypróbuj te metody

Wiele osób boryka się z brakiem wystarczającego doświadczenia w cv. Natomiast dla pracodawców jest to szczególnie ważny element. Powstaje błędne koło. Nie masz doświadczenia, bo nie masz pracy, a nie masz pracy, bo ciężko ją znaleźć, bez doświadczenia.

Spokojnie, na szczęście są sposoby, żeby sobie z tym poradzić.

Zacznijmy może od rozwiązania problemu, jak napisać CV, jak nigdzie wcześniej nie pracowałeś, czyli de facto – jak napisać pierwsze CV?

Załóżmy, że jestem świeżo po studiach. Interesuje mnie oferta pracy w agencji reklamowej, na stanowisku fotografa. Pracodawca wymaga min. 2-letniego doświadczenia związanego w wykonywaniem zdjęć produktowych. Ja go nie mam. Nigdy wcześniej nie miałam okazji pracować w takim charakterze.

Jednak pasjonuje się fotografią już od 3 lat. Nieraz wykonywałam zdjęcia obiektom. Wychodziły naprawdę dobrze. Dlatego wiem, że dałabym sobie radę. Z drugiej strony czuje się na straconej pozycji, bo przecież nie mam wymaganego doświadczenia.

Co zrobić? Odpuścić sobie?

Mogę, ale jeśli naprawdę mi zależy (a zależy), to przemyślę, jak ugryźć problem.

Ok…Potrzebuje pokazać w CV dwie rzeczy. Po pierwsze, że umiem obchodzić się ze sprzętem, znam różne techniki robienia zdjęć, bo jakiś czas już w tym siedzę. To akurat nie będzie duży problem, skoro naprawdę mnie to interesuję. Ważne, żebym umiała to dobrze opisać. Na pewno nie jednym zdaniem. Muszę pokazać, że jestem w tym naprawdę dobra. Dlatego wspomnę o takich elementach:

 • umiejętność wykonywania zdjęć studyjnych, jak i w warunkach zewnętrznych
 • umiejętność odpowiedniego ustawienia oświetlenia (nawet w trudnych warunkach)
 • dobre wyczucie estetyki
 • kreatywne podejście
 • umiejętność montażu i obróbki zdjęć w Adobe Photoshop

Jako fotograf przedstawiłam się z dobrej strony. Nie powiedziałam po prostu, że jestem dobra. Wyszczególniłam, w czym konkretnie jestem dobra, a tym samym urealniłam to.

Mam więc dobre podłoże, ale co z doświadczeniem w zawodzie?

Jeszcze go nie mam, ale zaraz będę miała.

Praca wymaga fotografowania produktów do sprzedaży w sklepie internetowym. Dobra, to co mogę zrobić?

W sumie, jak się zastanowię, to nieraz w przeszłości robiłam sesje produktowe, czy to da siebie samej, czy to dla znajomych albo rodziny. To jednak mało. Potrzebuję więcej. W takim razie wykonam więcej sesji produktowych. Może wezmę na tapetę coś przedmiotów z mojego otoczenia, może laptop, może jakaś porcelana, może samochód? Zrobię kilka ciekawych ujęć.  Później obrobię to Photoshopie. Niech wygląda naprawdę profesjonalnie, niech robi wrażenie.

Co dalej? Zaproponuje darmową sesje produktową znajomym, którzy mają firmy. Im się przyda, ja powiększam portfolio.

Może znajdę też w Internecie jakiś sklep internetowy z mojego miasta, który ma kiepskie zdjęcia produktów i również zaproponuje im kilka darmowych, profesjonalnych fotek?

Tak, właśnie tak bym zrobiła.

Pewnie potrwa to kilka dni, ale zbuduje całkiem sensowne portfolio zdjęć.

Jeśli mam więcej czasu i chcę zdobyć jeszcze więcej doświadczenia, zarejestruję się na kilku portalach, gdzie zleceniodawcy szukają wykonawców, jak oferia.pl czy useme.eu. Jeśli zależy mi na zdobyciu doświadczenia, mogę zaoferować konkurencyjną cenę i złapać kilka ciekawych zleceń.

Tylko jak teraz takie doświadczenie opisać w CV?

Po pierwsze kto powiedział, że doświadczenie zawodowe musisz zdobyć pracując na etacie w konkretnej firmie? Nikt…Możesz przecież być freelancerem i od czasu do czasu wykonywać jakieś zlecenia. I w tym wypadku tak bym właśnie to opisała.

Mogę napisać w CV, że fotografia jest moją pasją od 3 lat. Natomiast od 1,5 roku działam jako freelancer i wykonuje różne zlecenia – w tym zdjęcia produktowe.

Dla potwierdzenia załącze kilka zdjęć z mojego portfolio.

Oczywiście pewne jest, że zapytają mnie o to na rozmowie, ale spokojnie przecież nikogo nie okłamałam. Powiem, że jako freelancer przyjmowałam zlecenia (również produktowe). Te, które mogłam ujawnić, pokazałam w portfolio. Nie wszystko jednak mogę pokazać. Tak czy inaczej – potwierdzam, że mam doświadczenie w tym temacie.

Czy takie podejście się sprawdza?
W moim przypadku sprawdziło się w 100%. Przyjęłam sobie za cel, że dostanę pracę w całkowicie nowym zawodzie. Wprawdzie posiadałam sporą wiedzę i trochę prywatnego doświadczenia, to jednak zero doświadczenia zawodowego. Teoretycznie przekreślało to moje szansę na tą pracę. Jednak dzięki takiej strategii byłam w stanie się przebranżowić i zacząć robić to, co lubię.

To jest jeden pomysł na zdobycie doświadczenia

Takie wypromowanie siebie w CV ma sens tylko, jeśli czujesz, że nadajesz się na to dane stanowisko. Jeśli nie, to i tak wyjdzie to na rozmowie kwalifikacyjnej, więc nie ma sensu fundować sobie sytuacji stresowej i pewnego niepowodzenia.

 

Inne metody

Co jeszcze możesz zrobić?

W zależności od branży i stanowiska, na jakie aplikujesz masz różne możliwości.

Jeśli jesteś świeżo po studiach, pewnie zastanawiasz się jak napisać pierwsze cv bez doświadczenia.

Znów wymyśl strategię, która da Ci wymagane doświadczenie.

Rozważ praktyki lub staż studencki. Już 2 albo 3 miesięczny staż to wartościowy wpis w cv. Oczywiście oprócz bezpłatnych praktyk, jest sporo ofert z wynagrodzeniem, więc spokojnie.

Zastanów się nad stażem zagranicznym. Oprócz doświadczenia zawodowego, zdobywasz też doświadczenie życiowe i szlifujesz język. Dodatkowo to po prostu świetna przygoda. Możesz być pewien, że pracodawca doceni to na rozmowie kwalifikacyjnej. W moim przypadku zagraniczny staż otworzył mi furtkę do wielu firm.

To nadal nie koniec możliwości w kwestii tego, jak napisać  CV, jeśli nigdzie wcześniej nie pracowałeś.

Jak przeanalizujesz, to co robiłeś do tej pory, okaże się, że niejednokrotnie zdobywałeś doświadczenie.

Przypomnij sobie projekty, w których brałeś udział na studiach. Być może organizowałeś bądź pomagałeś zorganizować jakiś event. A może po prostu sprawnie poszło Ci załatwienie jakieś sprawy dla znajomych, rodziny lub siebie samego? Często korzystne jest dodanie różnego rodzaju osiągnięć życiowych związanych z usprawnieniem lub poprawą funkcjonowania pewnych procesów. Tak, to też się liczy. Oczywiście pod warunkiem, że coś wnosi do Twojego CV i potrafisz to dobrze przedstawić.

Podsumowując

Najważniejsze to zrozumieć, że dla pracodawcy nie są najważniejsze dokumenty i oficjalne potwierdzenia, ale Twoje faktyczne umiejętności. Jeśli je masz i się nadajesz, to szkoda byłoby dać się odsiać, tylko dlatego, że nie jesteś w stanie ich oficjalnie potwierdzić. Zgodzisz się ze mną?

Ja uważam, że jeśli na czymś Ci naprawdę zależy, to trzeba przyjąć odpowiednią strategię i wyciągnąć po to rękę. Bierna postawa pozostawi Cię tam, gdzie jesteś. Tyczy się to zarówno pracy, jak i innych dziedzin życia.

Odradzam jednak kłamanie i zbyt ekstremalne zamazywanie rzeczywistości.

Wszystko niech będzie przemyślane, ale też w graniach zdrowego rozsądku. HR-owcy są dobrymi psychologami. Nie ma sensu ryzykować.

 

OSIĄGNIĘCIA – TYM SIĘ WYRÓŻNISZ

 

Pytanie o największe osiągnięcia zawodowe często pojawia się na rozmowie kwalifikacyjnej i równie często zaskakuje kandydata.

Umieszczając o tym wzmiankę CV wychodzisz niejako z inicjatywą.

Dajesz do zrozumienia, że lubisz realizować cele, działasz praktycznie i dostrzegasz różnicę między realizowaniem konkretnych zadań, a byciem biernym pracownikiem.

Przykład: Wzmianka: “Zorientowany na osiąganie celów” jest pustym słowem, które tak naprawdę nic nie wnosi.

Zaprezentowanie osiągnięć w inteligentny sposób oddaje tą wartość, np.

“Tworzyłem skuteczne oferty handlowe. Skutek: pozyskanie 4 strategicznych klientów w okresie 3 miesięcy”.

Co ważne? Aby podane osiągnięcia mogły wywrzeć dobre wrażenie, muszą wydawać się realne. Pisząc osiągnięcia w ten sposób, od razu przygotuj się, że pracodawca może Cię o nie zapytać na rozmowie.

Będzie ciekawy w jaki sposób przygotowana przez Ciebie oferta wpłynęła na pozyskanie nowych klientów. Oczywiście nie musisz podawać szczegółów. Profesjonalnie zabrzmi, jeśli powiesz, że nie możesz ujawniać konkretów z oferty firmy, bo jesteś zobowiązany do zachowania poufności. Punkt dla Ciebie. Dla pracodawcy to jasny przekaz,  że jesteś dyskretny i może Ci zaufać. Nie możesz jednak nie odpowiedzieć na pytanie. To by znaczyło, że kłamiesz. Nie idąc w detale, wskaż kilka elementów, które stanowiły o sile oferty, np. dopracowałeś ją graficznie, wyraźnie podkreśliłeś korzyści klienta, spersonalizowałeś ją pod odbiorcę, itp.

Podsumowując, jeśli się czymś chwalisz, musisz umieć opowiedzieć jak to osiągnąłeś (choćby ogólnie, ale konkretnie).

Jeśli chodzi o sposób zawarcia osiągnięć w CV, są dwie opcje. Możesz stworzyć sekcję z osiągnięciami lub zwięźle zamieścić je pod każdym stanowiskiem lub projektem, w który byłeś zaangażowany.

Najważniejsze jest jednak to, żeby nie były to wyrwane z kontekstu, puste, niewiele wnoszące zwroty, dające wrażenie, że kandydat znalazł je gdzieś w internecie i żywcem wkleił do swojego cv. Wzbogać swoje osiągnięcia o szczegóły, które je urealnią. Najlepiej liczby i konkretne efekty dla firmy.

Udowodnij, że jesteś dobry

Jeśli czujesz, że CV nie daje Ci wystarczającego pola do popisu w kwestii zaprezentowania swoich osiągnięć, możesz iść o krok dalej.

Jeśli masz się czym pochwalić, np. wykonanymi zdjęciami, nakręconym filmem, napisanym artykułem, wykonaną analizą bądź jeszcze innym osiągnięciem, zamieść w swoim CV link odsyłający do danego dzieła.

Zakładając, że to co pokazujesz jest dobre, może to być Twoja karta przetargowa, a nawet gwarant telefonu z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną.

Możesz być pewny, że niewielu kandydatów pokusi się o coś podobnego. Tym samym stajesz się oryginalny i mocno przyciągasz uwagę rekruterów, którzy w końcu poświęcili na Twoją aplikację dużo więcej czasu niż na innych.

W moim  przypadku taki zabieg odniósł fenomenalne efekty. Odkąd zaczęłam zamieszczać w CV linki kierujące do wykonanego przeze mnie video na YouTube, praktycznie zawsze otrzymywałam telefon zwrotny z propozycją spotkania.

 

KURSY, SZKOLENIA I CERTYFIKATY

Wielu pracodawców przyznaje, że bardzo często szkolenia i kursy w CV oceniają wyżej niż studia kandydata. Jest to nawet dość zrozumiałe.

Wybierając kierunek studiów często człowiek nie jest do końca świadomy i przekonany czy to jest to, co chciałby robić w życiu.

Natomiast odbyte szkolenia to już zdecydowanie bardziej przemyślany wybór i pewne ukierunkowanie zawodowe.

Poza tym studia to często bardzo ogólna i zbyt teoretyczna wiedza, szkolenia i kursy są bardziej specjalistyczne. Nie dziwne więc, że pracodawcy przykładają do nich tak dużą wagę.

Jeśli brałeś więc udział w jakimś kursie, umieść o tym wzmiankę w CV.

Jeśli masz do tego certyfikat – jeszcze lepiej.

Kieruj się jednak zasadą przydatności informacji. Jeśli masz certyfikat na ukończony III-stopniowy kurs masażu – świetnie dla Twojej rodziny. Jeśli jednak nie jest to związane ze stanowiskiem, o które się starasz, pomiń to. Pracodawcy to nie zainteresuje.

Jeśli nie masz certyfikatów albo masz ich mało, a chętnie wzbogaciłbyś nimi swoje CV? Proponuje postąpić najprościej jak to możliwe i je zdobyć.

Gdzie?

Świetne, darmowe szkolenia z różnych obszarów możesz odbyć w Akademii PARP.

Szkolenie odbywasz online, a po jego ukończeniu otrzymasz imienny certyfikat sygnowany przez PARP – czyli Polską Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości – uznaną i prężną Organizację. Masz do wyboru szeroki wybór tematów, jak: finanse, zarządzanie strategiczne, umiejętności menedżerskie, marketing, sprzedaż, zagadnienia biznesowe i szkolenia. Cały zestaw szkoleń znajdziesz tutaj.

Jeśli potrzebujesz wiedzy z zakresu marketingu internetowego, możesz zrobić bezpłatny kurs na platformie Google Internetowe Rewolucje.

Nie dość, że cenna wiedza, to jeszcze certyfikat od Google. Duuuży atut w Twoim CV. Na kurs możesz zapisać się tutaj.

Jeśli potrzebujesz kursów z innych obszarów – przeszukaj internet. Roi się w nim od fajnych i bezpłatnych szkoleń internetowych, które mocno wzmocnią Twoje CV.

HOBBY I ZAINTERESOWANIA W CV

Są dwie szkoły. Niektórzy uważają, że informacja o tym, czym interesujemy się oprócz pracy jest kompletnie nieznacząca dla pracodawcy i niepotrzebnie zajmuje miejsce.

Druga szkoła mówi, że informacja o zainteresowaniach wnosi pewien pierwiastek ludzki do naszego cv, które z założenia i tak jest dość suchym zbiorem danych.

Zainteresowania i hobby dużo mówią o człowieku. Na ich podstawie można zbudować sobie pewien prawdopodobny zarys osobowości kandydata.

Poza tym czasy się zmieniły i teraz firmy dbają o atmosferę w pracy. Zależy im na budowaniu zgranych, lubiących się zespołów, bo to często przekłada się na efekty w pracy. Oczywiście to, jakie masz pasje nigdy nie będzie kluczowych czynnikiem dla rekrutera, ale jak się okazuje czasem ma wpływ.

Co może być dobrze postrzegane?

Różnorodne zainteresowania – mogą być postrzegane u kandydata jako zdolność do wpasowania się w różne obszary i sytuacje zawodowe

Gra w zespole – doskonale wyraża umiejętność pracy zespołowej

Niestandardowe zainteresowania mogą wzbudzić ciekawość co do Twojej osoby.

Jeszcze jedna ważna wskazówka:

jeśli wspominasz o swoich hobby, rób to konkretnie.

Lepiej niż kino brzmi: kino- tematyka II wojny światowej, zamiast pisać sport, lepiej napisz: biegi długodystansowe

Tak czy inaczej – nie ma potrzeby wpisywania wszystkich zainteresowań, wypisz to, co może zachęcić rekruterów bądź ich zaintrygować

 

SYLWETKA ZAWODOWA

Kiedy już wydobędziesz ze swojego CV to, co najlepsze, a pominiesz to, co zbędne, to pozostaje jeszcze jeden element, który wprawdzie nie jest obowiązkowy, ale może mocno wyróżnić Twój życiorys na tle innych.

Co to takiego? To podsumowanie Twojej zawodowej sylwetki, tzw profil zawodowy. To kilka słów o sobie – zwięźle i konkretnie. Może tam napisać, czym ostatnio się zajmowałeś oraz w jakim kierunku chcesz się rozwijać.

Ten zabieg wnosi do dość surowego formatu, jakim jest cv, element osobowościowy. Czyli zdecydowane wyróżnienie na tle innych kandydatów.

Ponadto dajesz tym odczuć, że wiesz gdzie podążasz i świadomie budujesz swoją ścieżkę zawodową, a nie szukasz „jakiejś pracy”

Czego nie robić? Nie pisać sztampowo, np. zorientowany na cel, kreatywny, lubiący wyzwania – to wszystko suche słowa. Pisz konkretnie.

Przykłady wspomnianego podsumowania sylwetki zawodowej znajdziesz w gotowych wzorach cv do pobrania

 

CV NA DWIE STRONY CZY JEDNA?

W Internecie krąży dziwny mit, że profesjonalne CV powinno zawierać się na 1 stronie A4. Sama pisałam wcześniej o tym, że rekruterzy skanują wzrokiem, nie czytają wnikliwie, ale chyba są w stanie odwrócić kartkę?

Poza tym, nie wyobrażam sobie, żeby osoba z wieloletnim doświadczeniem upchnęła cały swój życiorys na jednym skrawku papieru. Pewnie się da, pytanie tylko po co? Bo takie CV na pewno nie będzie w stanie zaprezentować pełni możliwości kandydata.

Kiedy szukałam pracy, moje CV mieściło się na dwóch stronach. Uważam, że cv na dwie strony jest optymalnym rozwiązaniem. Było nawet kilka sytuacji, gdzie wysłałam cv na 3 stronach. Nigdy jednak, na rozmowie kwalifikacyjnej nie odniosłam wrażenia, że było za długie.

Według mnie długość cv powinna być wynikiem tego, co chcesz w nim przekazać. Jeśli mam możliwość zmniejszenia jego objętości, robię to. Jednak nie kosztem przejrzystości.

W JAKIM FORMACIE WYSŁAĆ CV

CV najlepiej napisać w Wordzie. Przechowujesz je na własnym komputerze lub w chmurze. W każdym momencie możesz do niego wrócić, edytować i wysłać.

Pytanie tylko czy wysyłka CV w Wordzie to faktycznie najlepsza opcja? Niekoniecznie. Weź pod uwagę, że rekruter być może otworzy Twoje CV w innym programie niż Microsoft Word. Wtedy nie zobaczy go tak, jak Ty widzisz je u siebie. Kolokwialnie mówiąc, wszystko mu się rozjedzie.

Żeby tego uniknąć wystarczy zapisać CV jako PDF. Aby to zrobić, wystarczy, że w MS Office wciśniesz opcję ZAPISZ JAKO. Następnie wybierz miejsce zapisu. Dalej możesz wpisać nazwę, pod jaką chcesz zapisać dokument i format. Zamiast domyślnego formatu Word (docx) wybierasz PDF. Już gotowe. Masz CV w pdfie i tym samym pewność, że pracodawca zobaczy je dokładnie tak, jak widzisz je Ty.

JAK NAPISAĆ CV W WORDZIE

Sam MS OFFICE wyposażony jest w kilka szablonów CV Word, które możesz wykorzystać. Aby je znaleźć musisz otworzyć MS Word, przejść do zakładki PLIK – NOWY i wybrać jeden z dostępnych wzorów.

Oprócz opcji skorzystania z szablonów Worda, od niedawna masz możliwość napisania CV w oparciu o wzory Google. Wybór jednak nie jest duży. Wzory są dość proste i standardowe. Największym jednak problemem, który widzę, jest konieczność udostępnienia swoich danych personalnych podmiotom trzecim. Podobnie dzieje się w przypadku kreatorów cv czy generatorów cv online. Dlatego zawsze najlepszą opcją jest napisanie CV w Wordzie i edycja na własnym komputerze.

STYL PISANIA CV

Im prościej czyta się Twoje CV – tym lepiej. Skomplikowane layouty, zbyt ostre kolory i informacje nadźgane jedna na drugiej – odpadają.

Najważniejsze elementy powinny być podane jak na tacy, a nie ukryte w długich i zawiłych ciągach tekstu.

Najlepsza praktyka to pisać tzw. bullet pointami – czyli stosować wypunktowania.

Stosuj też pogrubienia – tym sposobem będziesz w stanie uwydatnić, to na czym Ci zależy. Pamiętaj jednak, że umiar jest Twoim sprzymierzeńcem, więc, żeby w rezultacie 75% tekstu nie było wytłuszczone.

Odstępy

Tekst zawsze jest lepiej przyswajalny jeśli stosujemy odstępy między wierszami. Tworząc CV musimy iść na kompromis między standardowymi regułami pisania przyjaznych dla oka tekstów, a zwięzłą strukturą dokumentu.

Tak czy inaczej, wg mnie najlepiej kierować się zawsze tym, aby CV było przede wszystkim przejrzyste i czytelne.

Czcionka – prosta, bezszeryfowa. Dobrze sprawdza się Arial. Może być inna, byle nie nazbyt wymyślna.

Kolory

Nieszablonowość w CV jest mile widziana, ale bez szaleństw – ani w designie, ani w kolorach.

Jeśli chodzi o kolor to już kwestia subiektywna, ale warto wiedzieć, jak postrzegane są niektóre barwy:

 • Czerwony – power kolor, szybki, przyciąga uwagę. Często stosowany w marketingu
 • Niebieski – uniwersalny, profesjonalny, spokojny. Kolor ten budzi zaufanie, dobry do biznesu
 • Pomarańczowy – orzeźwiający, rzucający się w oko, dynamiczny, energetyczny
 • Zielony – podobnie jak niebieski uniwersalny, profesjonalny, ale też wyróżniający się. W zależności od wzoru i formatu cv może być postrzegany jako poważny, ale też ekskluzywny. Inne cechy z którymi się kojarzy to klasyka, stałość
 • Czarny – generalnie kolor poważny, ekskluzywny, biznesowy. Jeśli wzór CV jest ciekawy – może się świetnie sprawdzić. Profesjonalny, ale zawiera w sobie też nutę tajemniczości
 • Żółty – krzykliwy, ale też optymistyczny i ciepły. Pobudza zmysły, zwiększa gotowość do działania, kojarzy się ze szczęściem, radością. Jednak należy podchodzić ostrożnie z wykorzystaniem tego koloru w swoim cv.

Czcionka w CV

Szczegół? W żadnym wypadku. Czcionka w CV odpowiada za dwie rzeczy. Oddaje to co, chcesz przekazać odbiorcy i podkreśla Twój styl. Właśnie dlatego powinna być spójna z wyglądem i stylem Twojego życiorysu.

Przede wszystkim musi być czytelna. To jest podstawa. Wiesz, że masz mało czasu, żeby zdobyć zainteresowanie rekrutera. Szkoda byłoby dodatkowo marnować ten czas nieczytelną czcionką.

jaka czcionka do cv bezszeryfowa

Do czytelnych i przejrzystych należą przede wszystkim czcionki bezszeryfowe. (Jeśli nie spotkałeś się wcześniej z tym terminem, to poniższa grafika rozjaśni Ci jaka jest różnica między czcionką szeryfową, a bezszeryfową.) Nie męczą wzroku. Są postrzegane jako nowoczesne i profesjonalne.

Jakie czcionki będą zatem odpowiednie do zastosowania w CV?

Spośród bezszeryfowych będą to:

 1. Calibri. Ta czcionka zastąpiła Times New Roman. Teraz to ona jest jako domyślna w Ms Word. Jeśli nic nie zmienisz, napiszesz swój życiorys właśnie tą czcionką
 2. Trebuchet MS
 3. Century Gothic
 4. Gill Sans MT
 5. Lucida Sans
 6. Tahoma
 7. Verdana

Wszystkie z powyżej wymienionych są bezpłatne i dostępne w pakiecie Microsoft Word.

Błędy i stylistyka.

Bez względu na to, jak dobrą masz edukację, przeczytaj (najlepiej na głos) swoje CV. Czasem zbytnia pewność odnośnie własnej nieomylności ortograficznej, może nieźle zwieść na manowce.

 

CZY JA NIE PRZEDOBRZE?

Czy to nie jest za bardzo, że Twoje CV jest takie idealne? Czy rekruter nie odbierze tego wręcz negatywnie?

To teraz takie pytanie. Czy dobrze przygotowane CV może w ogóle źle świadczyć o kandydacie?

Skoro Twoja aplikacja jest przekonywująca to znaczy, że umiałeś stworzyć przekonywującą ofertę, umiesz się sprzedać, umiesz selekcjonować informacje i co najważniejsze wyłuskać te najistotniejsze, dbasz o wizerunek i oprawę graficzną, jesteś nietuzinkowy i nieszablonowy, jesteś profesjonalny.

Czy to wszystko może źle świadczyć o kandydacie, który przygotował dobre CV?

Tylko w jednym wypadku – jeśli nie będziesz w stanie obronić się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Wtedy będzie można odnieść wrażenie, że CV napisała za Ciebie osoba trzecia, a to jeszcze gorzej.

Czy lepiej zatem zrezygnować z dobrego cv, żeby ni podwyższać sobie poprzeczki zbyt wysoko?

To już jest raczej filozoficzny dylemat. Ja uważam, że jeśli nasze życie ma być takie, jakie chcemy, żeby było, to powinniśmy kłaść poprzeczkę wysoko, bo wtedy możemy dojść daleko.

W tym wypadku podsumowałabym to w ten sposób:

zbuduj silne CV i przygotuj się dobrze do rozmowy, zamiast:

zostaw CV, jakie jest i idź na rozmowę z nastawieniem – jakoś to będzie.

Jednak każdy z nas samodzielnie dokona wyboru, jaką strategię woli przyjąć.

 

PODSUMOWANIE

O tym, jak napisać dobre CV, w internecie można znaleźć masę poradników. Ja skupiłam się na przedstawieniu elementów, które w moim przypadku zrobiły piekielnie dobrą robotę i dzięki temu moja ścieżka zawodowa potoczyła się po mojej myśli.

Sytuacja każdej osoby jest inna, dlatego nie przekładaj powyższych rad 1 do 1. Być może w Twojej sytuacji lepiej sprawdzą się jeszcze inne rozwiązania. Bądź kreatywny.

O czym warto pamiętać?

 • Celem CV jest rozmowa kwalifikacyjna, a nie praca.
 • Nie wszystko musi być podane, jak na tacy. Ma być konkretnie, zachęcająco, ale nikt nie powiedział, że nie może się pojawić nutka tajemniczości.W końcu nic tak nie zachęca do rozmowy jak ciekawość. Na rozmowie możesz wszystko dokładnie wyjaśnić, w cv nie ma tyle miejsca.
 • Czasem wymagania w ofercie są nad wyraz – miej to na uwadze. Jeśli Twoje CV się spodoba, niespełnienie wszystkich wysmagań i tak może Ci kwalifikować dalej.
 • Niech przy pisaniu CV przyświeca Ci myśl, aby pracodawca czytając je, widział od razu korzyści dla swojego biznesu

 

PREZENT

Jeśli przeczytałeś ten artykuł, to znaczy, że chcesz porządnie zabrać się za szukanie pracy, a ja zamierzam Ci to ułatwić – dając 50% zniżki na wybrany przez Ciebie Wzór CV Word.

Żeby zrealizować zniżkę – napisz maila na kontakt[@]checklista.pl, podeślę Ci kod rabatowy, który wkleisz przy zakupie szablonu.

Ten artykuł w części oparty jest na wiedzy i badaniach pochodzących z innych źródeł, a w części na moich własnych doświadczeniach i obserwacjach.

W moim przypadku powyższe rady i wskazówki zadziałały na plus i to duży plus, ale nie upieram się, że jest to jedyne prawidłowe podejście, a tym samym nie ponoszę odpowiedzialności za wdrożenie ich u Ciebie – bo nie wiem w jaki sposób to zrobisz – to raz i nie znam Twojej sytuacji – to dwa.

Jeśli w jakieś obszarze masz inne przemyślenia i uważasz, że coś można zrobić lepiej, inaczej – daj znać w komentarzu.

Chętnie poznam inne punkty widzenia

Źródła:

 1. https://cdn.theladders.net/static/images/basicSite/pdfs/TheLadders-EyeTracking-StudyC2.pdf
 2. https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/kariera/jak-napisac-dobre-i-skuteczne-cv/m53zmlm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejną ważną, choć często niedocenianą kwestią w procesie tworzenia cv jest jego układ. Nie jest bowiem powiedziane, że struktura Twojego CV musi wyglądać tak, jak 99% innych aplikacji. Wszystko zależy od tego, co chcesz uwydatnić, co ukryć i jaki masz cel.

Ale do sedna. Przeanalizujmy kilka scenariuszy:

 1. CV Wzór doc w układzie chronologicznym1

  To nic innego, jak najbardziej popularny układ CV, który przeważa w większości aplikacji.  Nie ma więc potrzeby zbyt dogłębnego tłumaczenia na czym tenże układ polega. W tego typu cv umieszczamy nasze dane osobowe, przebieg edukacji i doświadczenia – wszystko w porządku przeciwnym do chronologicznego, czyli najwyżej elementy najświeższe. Dodatkowo dajemy wzmianki o osiągnięciach, zainteresowaniach, szkoleniach czy certyfikatach, itp.

 2. Wzór CV Word w układzie celowym

  To już zdecydowanie bardziej niestandardowy format cv. Nie chodzi w nim o to, aby wymienić wszystkie informacje dotyczące Twojej osoby, jako kandydata, a jedynie te elementy, które są wymagane w ofercie pracy na dane stanowisko. Kandydat stosujący ten układ nie wymieni całego doświadczenia zawodowego czy wszystkich szkoleń i kursów w cv, a jedynie te, które będą korespondowały z opisem danego stanowiska.

  Dla kogo ten układ jest dobry? Na pewno dla ludzi z obszernym doświadczeniem zawodowym. Wypunktowanie i opisanie wszystkich zajmowanych stanowisk będzie nie wyglądało nie tylko niekorzystnie, ale także utrudni pracodawcy dostrzec Twoją wartość jako pracownika, którego on szuka.

 3. CV Word w układzie funkcjonalnymTen układ, podobnie jak powyższy ma charakter niestandardowy. Głównie dlatego, że znów odchodzimy od tradycjonalnego, chronologicznego porządku prezentowania informacji. W tym układzie największy nacisk kładzie się na przedstawienie umiejętności, bo jakby nie patrzeć, to jednak kluczowa kwestia dla pracodawcy. Na drugi plan schodzi szczegółowy opis doświadczenia. Co więcej nazwy stanowisk i daty zatrudnienia można dopisać do konkretnych umiejętności.Komu ten układ CV miałby służyć? Na pewno osobom, dla których z jakichś przyczyn układ chronologiczny nie działa korzystnie. Przyczyn może być kilka, np. luki w zatrudnieniu, bardzo częste zmiany pracy, małe doświadczenie bądź chęć przebranżowienie się – czyli znalezienia pracy w obszarze, w którym dotychczas nie pracowałeś.Należy jednak wziąć pod uwagę, że cv funkcjonalne CV jest zarazem niestandardowym formatem, jak i ryzykownym. Nie każdy pracodawca spojrzy na taką aplikację przychylnym okiem. Warto więc przeanalizować sytuację, korzyści i zagrożenia. W wielu jednak znanych mi przypadkach takie rozwizązanie “zrobiło dobrą robotę”
 1. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Curriculum_vitae
social position

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *