Jak napisać skuteczne CV kierowcy, żeby dostać pracę

Spis Treści:

 1. Co napisać w CV dla kierowcy?
 2. Cele zawodowe/Podsumowanie zawodowe w cv kierowcy
 3. Obowiązki w CV sprzedawcy
 4. CV sprzedawca – umiejętności
 5. CV kasjer sprzedawca – zainteresowania
 6. List motywacyjny do cv na stanowisko przedstawiciela handlowego / sprzedawcy
 7. Klauzula do CV dla sprzedawcy
 8. CV sprzedawcy po angielsku
 9. Wynagrodzenie na stanowisku sprzedawcy / kasjera / przedstawiciela handlowego
 10. Podsumowanie

Bez względu na to, na jakie stanowisko aplikujesz, zasada jest prosta. Musisz się czymś wyróżnić.

Miej świadomość, że przez ręce osoby rekrutującej codziennie przewija się kilkanaście, czy kilkadziesiąt CV. Spraw zatem, by Twoje curriculum vitae było inne, a przede wszystkim było warte uwagi.

Na rynku pracy zapewne jest wiele ofert, np. na stanowisku kierowcy autobusu, czy samochodu ciężarowego. Oczywistym jest, że im więcej CV wyślesz, tym większa szansa, żeby dostać pracę.

Nie popełniaj jednak podstawowego błędu, jaki robi większość osób. Nie wysyłaj jednego CV do wszystkich!

Postaraj się, aby pracodawca weryfikujący Twoje CV miał wrażenie, że To właśnie Ty jesteś idealnym kandydatem na  stanowisko kierowcy.

Jeżeli szukasz pracy jako kierowca zawodowy i nie wiesz, jak powinno wyglądać profesjonalne cv kierowcy, to możesz wykorzystać wzór cv zamieszczony w tym artykule.

Przedstawiony tutaj szablon cv zawiera kluczowe sekcje, których nie powinno zabraknąć w cv do pracy jako kierowca. Pomoże Ci on stworzyć aplikację, która zainteresuje potencjalnego pracodawcę i sprawi, że dostaniesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Oczywiście w sieci możesz znaleźć różne przykładowe cv na stanowisko kierowcy. Nigdy nie kopiuj ich w całości. One mają być dla Ciebie jedynie inspiracją, wzorcem do tego, by stworzyć Twoje własne CV.

1 Co napisać w CV dla kierowcy?

W każdym CV powinny się znaleźć informacje takie, jak: Twoje wykształcenie, doświadczenie zawodowe, umiejętności i ewentualnie zainteresowania.

Przebieg kariery zawodowej powinien przede wszystkim uwzględniać wszystkie Twoje dotychczasowe prace związane z zawodem kierowcy.

Jeżeli masz na swoim koncie doświadczenie zawodowe niekoniecznie związane z zawodem kierowcy, możesz darować sobie jego opis. 

Poświęć za to więcej miejsca na zaprezentowanie tych cech, doświadczenia i umiejętności, na których najbardziej zależy pracodawcy. Znajdziesz je w ofercie pracy.

2 Cele zawodowe/Podsumowanie zawodowe w cv kierowcy

Dobrą praktyką podczas pisania CV jest zamieszczenie w nim sekcji „cele zawodowe”. W Twoim CV cel zawodowy na stanowisko kierowcy powinien się znaleźć na samym początku. W kilku zdaniach zwięźle i rzeczowo opisz to:

 • kim jesteś,
 • jakie jest Twoje doświadczenie zawodowe,
 • jaki masz staż pracy,
 • jakie są Twoje największe osiągnięcia zawodowe,
 • na jakim stanowisku szukasz pracy.

3 Kierowca – jakie obowiązki w Curriculum Vitae?

W tej części Twojego CV szczegółowo i możliwie precyzyjnie przedstaw obowiązki, które dotychczas wykonywałeś w ramach poprzedniej pracy na stanowisku kierowcy.

Zastanów się, które z wymagań, stawianych kandydatom w ofercie pracy, na którą aplikujesz, jesteś w stanie  spełnić. Następnie opisz swoje obowiązki w taki sposób, by odpowiadały oczekiwaniom przedstawionym w ogłoszeniu.

Opisując obowiązki kierowcy w swoim CV możesz pisać w pierwszej osobie liczby pojedynczej.

Możesz zainspirować się poniższymi przykładami:

 • Kontrolowałem stan techniczny pojazdów samochodowych.
 • Przygotowywałem samochody do trasy.
 • Dokonywałem drobnych napraw powierzonego mi pojazdu.
 • Dokonywałem załadunku i wyładunku zaopatrzenia.
 • Samodzielnie planowałem trasy przejazdu.

Obowiązki kierowcy w CV oczywiście będą różnić się między sobą. Innego rodzaju obowiązki wpisze kierowca samochodów ciężarowych, tira, cysterny, czy kierowca autobusu.

4Osiągnięcia w cv o pracę na stanowisku kierowcy

Warto dodać w CV dla kierowcy kilka słów na temat Twoich największych osiągnięć, sukcesów zawodowych.

W ten sposób zyskasz przewagę nad kandydatami, którzy w swoim CV o tym nie wspomną. Dodatkowo pokażesz przyszłemu pracodawcy, że zatrudnienie Ciebie będzie dla niego korzystne.

Jeżeli np. przez cały czas trwania Twojej kariery zawodowej nie spowodowałeś żadnego wypadku lub udało Ci się nie dostać mandatu, z pewnością warto to podkreślić.

Może za swoją pracę w poprzedniej firmie dostawałeś dodatkową premię, bo szef docenił Twoją punktualność i jazdę na czas. Również warto o tym wspomnieć. 

5 Umiejętności w CV – co powinien wpisać kierowca?

Profesjonalne CV to połowa sukcesu. Druga połowa to oczywiście rozmowa kwalifikacyjna. Jednak bez dobrze napisanego curriculum vitae możesz nawet nie mieć szans na to, by do niej doszło.

W CV kierowcy umiejętności odgrywają kluczową rolę. Dlatego do napisania tej sekcji musisz się przyłożyć nieco bardziej.

Nie pisz oklepanych i standardowych haseł, jak np. „prawo jazdy kat. B, C, D”, czy „prowadzenie samochodów ciężarowych”.

Zamiast tego postaraj się o coś bardziej wyszukanego i zarazem szczegółowego. Jeśli zastanawiasz się, co powinien napisać w CV kierowca w sekcji umiejętności, to poniżej znajdziesz kilka przykładów:

 • umiejętność dokonywania podstawowych napraw pojazdu.
 • dobra znajomość dróg krajowych, jak i zagranicznych.
 • wytrzymałość na trud monotonnej, wielogodzinnej jazdy autostradą.
 • dobra znajomość przepisów ruchu drogowego państw europejskich.

Wydawałoby się, że znajomość języków obcych na stanowisku kierowcy nie jest szczególnie istotna. Jeśli jednak szukasz pracy np. na stanowisku kierowcy samochodów ciężarowych w transporcie międzynarodowym, to zdecydowanie wspomnij, jeśli znasz np. język angielski.

6 Co zawrzeć w sekcji „wykształcenie”?

Na pewno nie pisz, jaką szkołę podstawową, czy gimnazjum ukończyłeś. Szkołę średnią też możesz pominąć, chyba że było to specjalistyczne technikum, np. Zespół Szkół Samochodowych.

Jeśli jesteś studentem, to obok nazwy uczelni, napisz „w trakcie”. Pracodawcy często szukają bowiem studentów do pracy w niepełnym wymiarze etatu.

Wszelkie kursy, czy szkolenia, ale związane z branżą samochodową, na pewno będą dodatkowym atutem.

Możesz również wspomnieć o posiadanych zaświadczeniach, orzeczeniach, czy uprawnieniach, jak np. zaświadczenie o niekaralności, orzeczenia lekarskie, czy uprawnienia na przewóz rzeczy.

7 Zainteresowania w CV kierowcy

Warto wpisać w tym miejscu takie Twoje zainteresowania, które mają związek z motoryzacją. Zaangażowanie w pracy jest niezwykle ważne. Dlatego, jeśli przez swoje hobby pokażesz, że wykonujesz swoją pracę z pasją, to z pewnością zyskasz uznanie szefa.

8 List motywacyjny kierowcy – jak powinien wyglądać?

Załączenie listu motywacyjnego jest kolejną szansą, żeby wyróżnić się z tłumu. Profesjonalne CV plus dobrze napisany list motywacyjny to połowa sukcesu. Druga połowa, to zrobienie dobrego wrażenia podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

List motywacyjny może być zwłaszcza pomocny, szczególnie jeśli posiadasz CV bez doświadczenia.

Dobrą praktyką jest, aby napisać list motywacyjny pod konkretną ofertę pracy.

Podkreśl w nim przede wszystkim swoje umiejętności, doświadczenie i dotychczasowe obowiązki. Zrób to w taki sposób, aby przyszły pracodawca miał wrażenie, że to właśnie Ciebie potrzebuje.

Pisanie listów motywacyjnych nie jest częstą praktyką. Dlatego też, do wysyłanych przez Ciebie CV, warto dodać listy motywacyjne, bo da Ci to sporą przewagę nad innymi kandydatami.

W listach motywacyjnych istotne jest także, aby były one przejrzyste pod względem graficznym.

 • najważniejsze informacje o sobie podkreśl stosując pogrubienie.
 • niech tekst nie będzie jednolity. Wówczas staje się męczący i trudny w odbiorze.
 • stosuj akapity i odstępy między wierszami.
 • unikaj błędów stylistycznych, gramatycznych, czy ortograficznych.

9 Klauzula o ochronie danych osobowych w cv kierowcy

Pamiętaj, aby na końcu swojego CV dodać klauzulę o ochronie danych osobowych.

W procesie rekrutacyjnym musisz koniecznie wyrazić swoją zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Aktualna klauzula CV znajdziesz tutaj 

10 CV kierowcy – po angielsku

Pisząc CV po angielsku musisz pamiętać o kilku zasadach.

 1. W sekcji dane osobowe w angielskim CV mają się znaleźć jedynie: Twoje imię i nazwisko oraz dane kontaktowe (e-mail, numer telefonu).
 2. Nie umieszczaj zdjęcia.
 3. Nigdy nie tłumacz nazw własnych.
 4. CV kierowcy po angielsku musi zawierać zgodę na przetwarzanie danych osobowych (“I hereby consent to my personal data being processed by (company name) for the purpose of considering my application for the vacancy advertised under reference number (DR1234 etc. ”).
 5. Pamiętaj, że pisząc swoje CV warto skorzystać z gotowych wzorów cv w języku angielskim (przykładowe wzory CV europass).

10 Zarobki kierowców zawodowych

Ile zarabia kierowca w Polsce w 2020 roku? Wszystko zależy od tego, o jakim kierowcy jest mowa. Jeśli jesteś kierowcą autobusu, czy busa, to Twoja pensja „na rękę” może wynosić średnio 2800 zł netto. Mediana wynagrodzeń na stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego wynosi średnio 2600 zł netto. Kierowca autocysterny zarabia średnio 3800 zł.

Sprawdź ile dokładnie powinieneś zarabiać na swoim stanowisku w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń.

Podsumowanie

Jeśli chcesz napisać CV jako kierowca, musisz pamiętać o kilku zasadach.

 • Podczas pisania Twojego CV przede wszystkim zwróć uwagę, jakie kryteria stawia przyszły pracodawca. Niech opis Twojego doświadczenia i umiejętności będzie odpowiedzią na jego oczekiwania.
 • W zainteresowaniach dobrze napisać, że Twoim hobby jest np. motoryzacją. Jeżeli praca jest jednocześnie Twoją pasją, będzie to dobrze wyglądało w oczach potencjalnego pracodawcy.
 • Do napisania Twojego CV kierowcy możesz wykorzystać przykładowe wzory CV.
 • Aby przyciągnąć uwagę przyszłego pracodawcy warto dołączyć do CV list motywacyjny.
 • W CV na stanowisko kierowcy musi się znaleźć zgoda na przetwarzanie danych osobowych.
Dodano do koszyka.
0 produktów - 0.00