CV Księgowej | Księgowego – garść praktycznych porad + szablon do pobrania

CV Księgowej | Księgowego – garść praktycznych porad + szablon do pobrania

Jeżeli aplikujesz na stanowisko do biura rachunkowego i zastanawiasz się jak powinno wyglądać idealne cv księgowej / księgowego, które tym razem przyciągnie uwagę przyszłego pracodawcy, dobrze trafiłeś.

W tym poradniku znajdziesz m.in. wzór CV księgowej i listu motywacyjnego i cały zestaw praktycznych porad co się sprawdza i czego lepiej unikać.

Napisanie dobrego cv do biura rachunkowego jest poniekąd wyzwaniem i grą kompromisów. Z jednej strony, wiadomo, że w tej branży nadmiernie kreatywny szablon curriculum vitae może nie być strzałem w dziesiątkę. Z drugiej strony potrzebne jest, aby wyróżnić się na tle innych kandydatów szukających pracy w finansach.

Zatem do sedna.


Jak powinno wyglądać  skuteczne cv na stanowisko księgowej, ekonomisty, finansisty, czy analityka finansowego, tak aby przyciągało uwagę już od pierwszego spojrzenia?

Skoro ma przyciągać spojrzenia, to na pewno cv księgowej musi być dobre wizualnie. Zamiast kreatywnego wzoru, postaw na profesjonalny, minimalistyczny i przejrzysty szablon cv.

Takie podejście da Ci dwie korzyści. Po pierwsze, zaprezentujesz się jako osoba zorganizowana, poukładana, która umie porządkować dane, a tym samym swoją pracę. W branży finansowej jest to jedna z najbardziej cenionych cech.

Po drugie, przejrzysty druk cv umożliwi Ci szybko i skutecznie uwydatnić te informacje, na których pracodawcy zależy najbardziej. Pamiętaj, że celem dobrego CV jest rozmowa kwalifikacyjna, a dopiero później praca.

Co zatem powinno zawierać dobre CV na księgową?


Cel zawodowy/Podsumowanie zawodowe w CV księgowej

W CV księgowej, cel zawodowy jest jednym z najistotniejszych elementów. Aby podsumowanie zawodowe bardziej rzucało się w oczy rekrutera, umieść je na samym początku swojego curriculum vitae. Powinieneś zawrzeć tu przede wszystkim informacje, takie jak:

 • kim jesteś pod kątem zawodowym i jakie jest Twoje główne doświadczenie,
 • najważniejsze obowiązki i osiągnięcia zawodowe i kluczowe umiejętności,
 • cel zawodowy – czyli wizja na dalszy rozwój Twojej ścieżki zawodowej,

W CV samodzielnej księgowej czy głównej księgowej, podsumowanie zawodowe może wyglądać następująco:

„Jestem samodzielną księgową z siedmioletnim doświadczeniem zawodowym. W biurze rachunkowym byłam odpowiedzialna za prowadzenie ksiąg rachunkowych, jak również za doradztwo finansowe. Dzięki zdobytej wiedzy, umiejętnościom oraz pełnemu zaangażowaniu, doprowadziłam do zmniejszenia niepotrzebnych kosztów miesięcznych biura o X %. Aktualnie jestem zainteresowana pracą na stanowisku głównej księgowej i w tym obszarze chcę się dalej doskonalić.”
 

Pamiętaj, że cele zawodowe powinny być opisane krótko i rzeczowo, w maksymalnie 3-4 zdaniach. Mimo, że podsumowanie zawodowe nie jest w polskim cv tak popularne, jak w cv po angielsku, to jednak daje przewagę nad innymi kandydatami. W końcu nie ma nic lepszego, niż świadomy kandydat, który wie czego chce i do czego dąży.


Zakres obowiązków w CV na stanowisko księgowej

Pisząc CV księgowego/księgowej postaraj się dopasować opisywane obowiązki do treści konkretnego ogłoszenia, na które aplikujesz.

Pracodawca będzie analizował Twój życiorys pod kątem tego, co będziesz robić w jego firmie,a  nie wszystkiego, co robiłeś wcześniej.

Uwydatnij więc informację o doświadczeniu w księgowości / rachunkowości / finansach. Informacje o mniej istotnym doświadczeniu zminimalizuj.

Poniżej znajdziesz przykłady zakresu obowiązków w cv dla księgowej. Opisując obowiązki na to stanowisko, możesz posługiwać się formą pierwszej osoby liczby pojedynczej, czyli:

 • Byłam odpowiedzialna za prowadzenie ewidencji księgowej/ ewidencji kasowej,
 • Sprawowałam nadzór organizacyjny nad działem księgowości,
 • Zapewniałam obsługę kadrowo-płacową.
 • Sporządzałam deklaracje  PIT, CIT i VAT, ZUS,
 • Zajmowałam się wystawianiem i księgowaniem faktur VAT,
 • Przygotowywałam analizy finansowe przedsiębiorstwa,
 • Wypełniałam i wysyłałam deklaracje i informacje podatkowe przedsiębiorcy.


Osiągnięcia zawodowe w CV księgowego

Każdy pracodawca chciałby mieć w swoim zespole ambitnych ludzi odnoszących sukcesy w jego firmie. Dlatego w tej sekcji Twojego CV powinieneś pochwalić się wszystkimi dotychczasowymi osiągnięciami. Śmiało wspomnij o wszystkich Twoich działaniach, które przyczyniły się do usprawnienia pracy biura czy firmy, w której pracowałaś. Wśród osiągnięć zawodowych w CV na stanowisku księgowej możesz wymienić np.:

 • Opracowałam raport księgowo-kadrowy, dzięki któremu uzyskano w firmie …,
 • Wdrożyłam programu X, co zaowocowało usprawnieniem …,
 • Przeszkoliłam pracowników z obsługi programu księgowego i kadrowego, czego skutkiem był wzrost wydajności pracy o całej jednostki księgowej o 130%
 • Usprawniłam procedury kontaktu z kontrahentami, co zminimalizowało ilość napływającej korespondencji
 • samodzielnie prowadziłem księgowość firm z sektora MŚP
 • przygotowywałam kwartalne raporty finansowe z wykorzystania budżetu. Poskutkowało to optymalizacją rocznych kosztów firmy o 37%


Umiejętności w CV księgowego

W sekcji „umiejętności” opisz jedynie te, które dotyczą stanowiska, na które aplikujesz. Niech ściśle odpowiadają na oczekiwania, co do przyszłego kandydata.

Spośród przedstawionych w ogłoszeniu o pracę kryteriów, tj. wymagań, czy przyszłych obowiązków, wybierz wszystkie, które jesteś w stanie zagwarantować ze swojej strony i opisz je właśnie, jako Twoje umiejętności zawodowe.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych umiejętności, jakie są pożądane u osoby ubiegającej się o stanowisko księgowej.

 • znajomość programów księgowych: X, Y, Z,
 • umiejętność sporządzania deklaracji podatkowych,
 • sporządzanie raportów i sprawozdań podatkowych,
 • bieżąca znajomość najnowszych przepisów z zakresu prawa podatkowego.


Jak opisać wykształcenie w CV Księgowej?

W tym miejscu Twojego życiorysu powinieneś zawrzeć następujące informacje:

 • daty rozpoczęcia i zakończenia studiów lub kursów czy szkoleń,
 • nazwę uczelni, szkoły, czy instytucji prowadzącej szkolenie/kurs,
 • kierunek studiów, ukończoną specjalizację,
 • uzyskany tytuł.

Aplikując na stanowisko księgowego pochwal się wszelkimi ukończonymi kursami, zdobytymi certyfikatami, potwierdzającymi Twoją wiedzę i umiejętności. W branży finansowo – księgowej to się naprawdę liczy.

Na opis wykształcenia możesz poświęcić nieco więcej uwagi, szczególnie w przypadku, jeśli Twoje doświadczenie zawodowe jest niewielkie, lub jesteś księgowym/księgową bez doświadczenia.

Zainteresowania – czy pisać o nich w CV do biura rachunkowego?

Pewnie często się zastanawiasz czy w CV księgowego dodać zainteresowania. Otóż i tak i nie, ale na pewno warto o nich wspomnieć, jeżeli mają jakiekolwiek powiązanie z księgowością.

Ponadto wpisz je w CV, jeżeli Twoje hobby może świadczyć o predyspozycjach zawodowych lub cechach charakteru, które są szczególnie mile widziane na stanowisku księgowej czy finansisty.

CV księgowa i list motywacyjny

Często zadawane pytanie przez kandydatów na dane stanowisko brzmi: „czy warto dodać do CV list motywacyjny?”.

Jeśli nie jest ono wymagane w ogłoszeniu o pracę, to możesz z niego zrezygnować. Jeżeli jednak przyszły pracodawca w ofercie pracy wspomni: „mile widziany list motywacyjny”, to bez wahania pisz!

Prawda  jest jednak taka, że w niewielkiej liczbie ofert pracy znajdziemy taką prośbę.

Aby napisać list motywacyjny, który pozwoli Ci się wyróżnić i pomoże zdobyć pracę, o jakiej marzysz, musisz mu poświęcić nieco czasu. Poniżej przedstawiamy przykładowy wzór listu motywacyjnego księgowej.

„Szanowni Państwo,

Jako samodzielna księgowa pragnę zaoferować swoje X-letnie doświadczenie w dziedzinie …. (Twoja specjalizacja) do podjęcia pracy na stanowisku … w Państwa firmie. Chciałabym pokazać Państwu, że moja kandydatura na to stanowisko jest jak najbardziej zasadna i warta uwagi.

Ukończyłam studium/szkołę X na kierunku Y z bardzo dobrym wynikiem. Biegle posługuję się językiem angielskim w mowie i piśmie, co może potwierdzić uzyskany przeze mnie certyfikat … wystawiony przez … .

W zeszłym roku ukończyłam półroczny staż w firmie X, gdzie miałam możliwość doskonalenia umiejętności w zakresie … . Do moich głównych zadań należało … .

Dzięki wiedzy i doświadczeniu, jakie posiadam, w firmie Z, w której ostatnio pracowałam, przyczyniłam się do ….

Moją mocną stroną jest sumienność, systematyczność i skrupulatność. Wyróżnia mnie dobra organizacja pracy, jak również to, że potrafię pracować pod presją czasu.

Mam nadzieję, że zainteresowałam Państwa swoją osobą i będę miała możliwość osobistego spotkania, aby lepiej przedstawić swoją kandydaturę i korzyści płynące z zatrudnienia mnie na tym stanowisku.”

Klauzula o ochronie danych osobowych w cv księgowej

W związku z obowiązującymi przepisami RODO, pamiętaj, aby na końcu swojego CV dodać klauzulę o ochronie danych osobowych (klauzula poufności).

W procesie rekrutacyjnym zgoda na przetwarzanie danych osobowych w CV w 2020 r. jest obowiązkowa.

Skoro już poświęcasz swój czas, żeby napisać cv, poświęć jeszcze kilka sekund na dodanie odpowiedniej informacji w stopce

Aktualną klauzulę RODO do CV na 2020 znajdziesz w innym, naszym artykule. Zaczyna się ona od słów: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych…”

CV księgowego bez doświadczenia

Jeśli jesteś kandydatem, który nie może pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym, wcale nie jesteś na straconej pozycji. Masz kilka możliwości.

Przede wszystkim możesz opisać projekty, które realizowałeś na studiach lub prywatnie, jako hobby. Wbrew pozorom to też się liczy.

Inna opcja to opisanie zakresu obowiązków, które realizowałeś na stażu lub praktyce. Nie odbyłeś żadnego stażu? Przemyśl czy jeszcze nie warto…Zwłaszcza staże zagraniczne dają wartościowy wpis w CV.

Jeśli i z tym będzie problem, opisz swoje kwalifikacje zawodowe czy umiejętności, np. z zakresu zarządzania finansami domowymi.

Na rynku jest sporo ofert pracy „bez doświadczenia”,  jednak taka oferta nie a Ci szansy na dobre zarobki. Dlatego pomyśl, jak do tego podejść mądrze.

W przypadku kandydata bez doświadczenia, wiele firm decyduje się na zatrudnienie takiego pracownika najpierw na bezpłatny okres próbny z możliwością dalszego płatnego zatrudnienia.

Nie brzmi to zachęcająco, ale jeśli wysyłasz cv bez doświadczenia i nie dostajesz wiele zaproszeń na rozmowę kwalifikacyjną, przemyśl tę opcję. Czasem warto przemęczyć się w ten sposób na przykład miesiąc, żeby zacząć swoją ścieżkę kariery tak, jak sobie tego życzysz.

CV księgowej po angielsku

Jeśli szukasz pracy za granicą wiedz, że istnieje kilka różnic między polskim cv, a życiorysem w języku angielskim.

O czym na pewno musisz wiedzieć?

Przede wszystkim o tym, żeby ostrożnie podchodzić do udostępniania swoich danych osobowych. Ze względu na obawę przed posądzeniem o dyskryminację, zagraniczny pracodawca może odrzucić aplikację, jeśli będzie zawierała zbyt wiele informacji o danych osobowych kandydata, takich jak wiek czy płeć.

To samo tyczy się zdjęcia. Nie jest aż tak mile widziane, jak w polskim CV, ale to też zależy od miejsca i firmy, do której aplikujesz.

Przeczytaj nasz kompleksowy artykuł o tym, jak napisać poprawne CV po angielsku.

Ile zarabia księgowa/księgowy?

Jeśli chodzi o wynagrodzenie księgowej / księgowego, staż pracy niewątpliwie odgrywa tu istotną kwestię. W zależności czy jesteś początkującym pracownikiem, tj. asystentem księgowości, czy może pracujesz jako młodsza, starsza, główna lub samodzielna księgowa, poziom zarobków może być dość zróżnicowany.

Średnie wynagrodzenie w księgowości mieści się w przedziale od 5000 do nawet 17000 PLN brutto.

W rozbiciu na konkretne stanowiska, miesięczne zarobki brutto w finansach kształtują się następująco:

 • młodszy specjalista ds. księgowości: od 3180 zł brutto do 4580 zł brutto
 • specjalista ds. księgowości: od 3730 zł brutto do 5710 zł brutto
 • starszy specjalista ds. księgowości: od 4280 zł brutto do 7210 zł brutto
 • główny księgowy zarabia średnio 7200 zł brutto
 • dyrektor ds. finansów i controllingu – średnio 18500 zł brutto

Zarobki księgowych możesz to sprawdzić samodzielnie, wchodząc na Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-ksiegowy)


Podsumowanie

 • Pisząc CV na stanowisko księgowego rozpocznij od krótkiego opisu celu zawodowego (do 4 zdań).
 • Zarówno zakres pełnionych wcześniej obowiązków, osiągnięcia zawodowe, jak i umiejętności, staraj się dopasować pod konkretne stanowisko, o które się ubiegasz. Niech przyszły pracodawca, czytając Twoje CV ma wrażanie, że właśnie takiej osoby szukał. Jeśli chcesz by rozmowa kwalifikacyjna w ogóle doszła do skutku, pokaż przyszłemu pracodawcy, że Twój profil jest wprost idealnie skrojony na stanowisko, na które aplikujesz.
 • Pewnie w Internecie znajdziesz różne gotowe wzory cv dla księgowej. Pamiętaj jednak, by nie kopiować bezmyślnie sformułowań. Przede wszystkim Twoje CV musi być unikatowe. Do każdej oferty pracy staraj się podejść indywidualnie.
 • Dobrą praktyką podczas pisania CV księgowej jest stosowanie pogrubienia najważniejszych informacji, na które Twój przyszły pracodawca powinien zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.
 • Objętościowo, optymalnie, jeśli Twoje CV księgowej zmieści się na 2 stronach. Nie trzymaj się jednak kurczowo tych wytycznych. Wszystko zależy od Twojego doświadczenia.
 • Dodatkowo możesz dołączyć do swojego życiorysu link do profilu na LinkedIn.
Dodano do koszyka.
0 produktów - 0.00