CV Księgowej | Księgowego – garść praktycznych porad + szablon do pobrania

Napisanie dobrego cv do biura rachunkowego jest poniekąd wyzwaniem i grą kompromisów. Z jednej strony, wiadomo, że w tej branży nadmiernie kreatywny szablon curriculum vitae może nie być strzałem w dziesiątkę. Z drugiej strony potrzebne jest, aby wyróżnić się na tle gąszczu innych kandydatów.

Tylko jak napisać cv, które przyciąga uwagę?

Jak napisać skuteczne cv na stanowisko księgowej, ekonomisty, finansisty, analityka finansowego, tak aby przyciągało uwagę już od pierwszego spojrzenia?

Skoro ma przyciągać spojrzenia, to na pewno cv księgowej musi być dobre wizualnie. Zamiast kreatywnego wzoru, postaw na profesjonalny, minimalistyczny i przejrzysty szablon cv.

Takie podejście da Ci dwie korzyści. Po pierwsze, zaprezentujesz się jako osoba zorganizowana, poukładana, która umie porządkować dane, a tym samym swoją pracę. W branży finansowej jest to jedna z najbardziej cenionych cech. Po drugie, przejrzysty druk cv umożliwi Ci szybko i skutecznie uwydatnić te informacje, na których pracodawcy zależy najbardziej. Pamiętaj, że celem jest rozmowa kwalifikacyjna.

Jakich jeszcze cech rekruter będzie szukał w idealnym księgowym / finansiście czy ekonomiście?

Na stanowisku księgowej, oprócz wymaganego doświadczenia i umiejętności, na pewno samodzielności i umiejętności pracy pod presją czasu. Zwłaszcza w rachunkowości często przy zamknięciu miesiąca  księgowy musi po prostu zrobić swoją robotę. Najlepiej na czas i samodzielnie, bo przecież inni również są zajęci.

Podkreśl więc te cechy w swoim CV. Opisz czynności, które wykonywałeś na poprzez stanowiskach, tak aby wskazywały na samodzielność. Nie zapomnij tez o języku korzyści. Wzbogać swoje opisy o liczby, które uwiarygodnią to, o czym piszesz. Przykładowe osiągnięcia:

  • przygotowywałam kwartalne raporty finansowe z wykorzystania budżetu. Poskutkowało to optymalizacją rocznych kosztów firmy o 37%
  • koordynowałem wdrożenie nowego systemu do obsługi  kadr i płac
  • samodzielnie prowadziłem księgowość firm z sektora MŚP

Oprócz tego możesz na górze cv umieścić krótki opis swojej osoby. Wskaż jaki jest Twój profil zawodowy i czym zajmowałeś się przez ostatni czas.

Dobrze działa określenie celu zawodowego. Nie ma nic lepszego niż świadomy kandydat, który wie czego chce i do czego dąży.

CV księgowego / ekonomisty bez doświadczenia

Jeśli jesteś kandydatem, który nie może pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym, wcale nie jesteś na straconej pozycji. Masz kilka możliwości. Przede wszystkim możesz opisać projekty, które realizowałeś na studiach lub prywatnie, jako hobby. Wbrew pozorom to też się liczy.

Inna opcja to opisanie zakresu obowiązków, które realizowałeś na stażu lub praktyce. Nie odbyłeś żadnego stażu? Przemyśl czy nie warto…Zwłaszcza staże zagraniczne dają wartościowy wpis w CV.

Jeśli i z tym będzie problem, opisz swoje kwalifikacje zawodowe czy umiejętności, np. z zakresu zarządzania finansami domowymi.

Podsumowanie

Powyższe wskazówki z powodzeniem można wykorzystać w cv młodszego księgowego, logistyka, rejestratora, recepcjonistki, a nawet cv prawnika czy lekarza oraz innych zawodów wymagających chłodnej głowy, skrupulatności i /lub zdolności analitycznych.

Pamiętaj, że celem dobrego cv nie jest praca, a zaproszenie na rozmowę i dopiero praca.

Przemyśl czy nie dołączyć do swojej aplikacji list motywacyjny. Jeśli to zrobisz, przedstaw swoje osiągnięcia. Pokaż co firma osiągnie zatrudniając właśnie Ciebie. To wzmocni Twoje szanse na rynku pracy. Wzór listu motywacyjne;go znajdziesz tutaj.

Share this post