Profesjonalne CV – unikaj tych błędów

Zamiast mówić jak wygląda profesjonalny życiorys, można określić jak na pewno nie powinien wyglądać. Prześledźmy największe błędy popełniane przy pisaniu życiorysu zawodowego.

1. Jedno uniwersalne CV

Wielu kandydatów pisze swoje CV raz i rozsyła tłumnie je do pracodawców. Robią tak, nawet wtedy, gdy starają się o inne stanowisko pracy. To nie jest ani profesjonalne, ani skutecznie podejście. Może zaoszczędzisz czas, ale jeśli nie dostaniesz zaproszenia na rozmowę o pracę, to i tak go stracisz. Skoro już inwestujesz swój czas w to, aby odpowiedzieć na dane ogłoszenie o pracę, to rób to skutecznie i dostosuj swoje CV pod to ogłoszenie. W dalszej części tekstu dowiesz się jak to zrobić.

2. Brak wyróżniającego się szablonu cv

Profesjonalizm to nie tylko zawartość, to również opakowanie. Nawet jeśli Twój życiorys zawodowy jest dobrze napisany, to bez wyróżniającego się wzoru CV narażasz się na ryzyko, że zginie w tłumie innych.

Zobacz jak wygląda przykładowy wzór profesjonalnego cv:

przykladowe-profesjonalne-cv

profesjonalne cv – wzór

przykładowy list motywacyjny - wzor

przykładowy list motywacyjny – wzor

Powyższa aplikacja nie jest zbyt oryginalna. Jest schludna, przejrzysta, ale jednak przyciąga uwagę przy pierwszym spojrzeniu. Jednym słowem jest profesjonalna.

3. CV na jednej stronie A4

W Internecie można spotkać całą masę porad na temat tego, że życiorys powinien mieścić się na 1 stronie. Jeśli mówimy o cv studenta lub absolwenta, to może ma to zastosowanie. Jednak jeśli jesteś pracownikiem z kilkuletnim doświadczeniem, to jednostronicowy życiorys zawodowy może wydać się mało poważny. Oczywiście nie ma co przesadzać w drugą stronę. 6 – stronicowa aplikacja  też będzie nie na miejscu. Najlepsza rada? Nie kieruj się tym, co jest zalecane, szablonowe. Przygotuj takie dokumenty aplikacyjne, które będą skuteczne.

4. Mniej znaczy więcej

Niektórzy kandydaci wychodzą z założenia, że im więcej napiszą w CV na swój temat tym lepiej. To jednak tak nie działa. Żeby to zobaczyć, trzeba zrozumieć, jak rekruterzy weryfikują CV. Oni nie czytają go wnikliwie, tylko skanują wzrokiem. Wynika to z prostej przyczyny. Na jedno ogłoszenie o pracę dostają dużą liczbę aplikacji od chętnych kandydatów. Zwyczajnie nie mają więc czasu na doktoryzowanie się nad każdym życiorysem.

Jeśli coś nie ma znaczenia, a możesz to pominąć – pomiń. Dzięki temu pracodawca nie będzie niepotrzebnie tracił czasu na czytanie czegoś, co i tak nie jest ważne z punktu widzenia danej oferty pracy.

Skup się więc na najważniejszych informacjach. Na rozwinięcie tematu przyjdzie czas później – na rozmowie kwalifikacyjnej. Poza tym postaraj się zbudować u rekrutera ciekawość. Jeśli o czymś wspomnisz, ale nie rozwiniesz nadmiernie tematu, zaintrygujesz go być może na tyle, że będzie odczuwał potrzebę, aby dowiedzieć się więcej. Ma więc już powód, żeby zaprosić Cie na rozmowę kwalifikacyjną.

5. Brak podsumowania zawodowego w CV

Czym jest podsumowanie zawodowe (profil zawodowy)? To krótki tekst w górnej części życiorysu, w którym znajdują się najistotniejsze informacje o Tobie, Twoim doświadczeniu oraz o tym, jakie są Twoje cele zawodowe. Oczywiście dopasuj treść swojego podsumowania zawodowego do wymagań z oferty pracy.

Zerknij na przykładowy profil zawodowy:

Specjalista ds. marketingu z 3 letnim doświadczeniem przy tworzeniu skutecznych kampanii reklamowych. Specjalizacja w Google Ads. W okresie 3 miesięcy podniosłem wskaźnik sprzedaży o 45%. Moim celem jest dalsza specjalizacja w tworzeniu i optymalizowani kampanii reklamowych oraz zdobywanie nowych umiejętności w obszarze marketingu online.

Co można o nim powiedzieć?

Jest krótki, konkretny i co najważniejsze pokazuje osiągnięcia – ujęte liczbowo. Nie wchodzi w szczegóły, daje do myślenia, intryguje. Na pewno wzbudza ciekawość i chęć zaproszenia takiego kandydata na rozmowę kwalifikacyjną.

Podsumowanie zawodowe jest jednym z najważniejszych elementów profesjonalnego CV. Chcesz być skutecznym? Dodaj go do swojego życiorysu.

6. Zdjęcie w CV

Zdjęcie nie jest wymogiem w cv. Teoretycznie nikt nie ma prawa odrzucić Twojego życiorysu, jeśli nie ma w nim Twojej fotografii. Jednak w praktyce bywa różnie.

Zdjęcie w cv jest tym elementem, który nadaje mu osobisty charakter, wyróżnia. Życiorys bez zdjęcia jest po prostu nijaki.

Fotografia do CV powinna być profesjonalna, co nie znaczy, że musi być sztywna. Mile widziany uśmiech albo skupiony w

 

Podsumowanie

Internet aż roi się od całej masy porad na temat tego, jak pisać profesjonalne CV. Nie słuchaj ich na ślepo. Pamiętaj, że Twoja aplikacja ma być

Share this post


Secured By miniOrange